Svadobné kytice veselo i vážne

Výber svadobných šiat nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Budúca nevesta zvyčajne dbá na každý detail od dĺžky, farby, štýlu až po doplnky. A hoci sa hovorí, že najkrajším doplnkom ženy nielen v tento deň je jej úsmev, neprehliadnuteľným doplnkom je aj svadobná kytica. Je úplne jedno, či skončí v rukách vydajachtivej družičky po obrade, alebo si ju na pamiatku necháte vysušiť. Kytica je rovnakým módnym doplnkom ako topánky alebo závoj. Treba si však dať pozor, aby ste to neprehnali, či naopak, aby nesprávny výber z vašej veľkoleposti, neubral.

Aké šaty – taká kytica

V prvom rade treba zvážiť strih šiat. Ak chcete byť princezná s vypasovanou vrchnou časťou alebo korzetom vo veľkej točivej sukni, rovnaký postup zvoľte aj pri výbere kytice. Ideálny je tvar presýpacích hodín, stavte teda na dlhé stopky, aby horná časť kytice symetricky korešpondovala s hornou časťou tela, a dolná akoby kopírovala tvar sukne. Vytvori sa tým efekt akéhosi zladenia a zvláštnej symetrie.

Ak si vás široké sukne až tak nezískali, ale ste za dievčenskú eleganciu, a zvolili ste menej honosný spodný diel šiat, doplňte ich malou kytičkou, napríklad konvaliniek. Podčiarkne jemnosť a dobrý vkus bez zbytočných príkras a z vás urobí nežnú vílu.

Rovnaké pravidlá platia aj pri menej konvenčných svadbách na prírodných priestranstvách a lúkach. Ak vás to ťahá k štýlu lesnej divožienky, choďte smelo do lúčnych kvetov, ktorými si pokojne môžete ozdobiť aj účes.

Ak máte dokonalú postavu a zvolili ste priliehavý strih šiat, ktoré vás kopírujú, môžete zaexperimentovať. Prevísajúca kytica s veľkými kvetmi bude skvelou bodkou vášho celkového imidžu. Netreba sa báť ani zelene v nej.

Pre jednoduchý, rovný strih šiat treba taktiež vymyslieť niečo na oživenie. Kruhová nepravidelná kytica, kde taktiež netreba šetriť zeleňou, je na to ako stvorená.

Kvety, farby a dekorácie

S farbou kvetín si veľké starosti robiť netreba. Je pravda, že väčšina neviest uprednostňuje jemné odtiene od ružovej, broskyňovej, pomarančovej cez fialkastú, no pokiaľ si trúfate na extravaganciu, fantázii sa medze nekladú. Dekorácie v kyticiach nemusia byť iba rastlinného pôvodu, známa módna návrhárka Vivienne Westwoodová sa nebráni, napríklad, ani vtáčím perám. Ak si trúfate, budete nezabudnuteľná. Pozor si však podľa starej povery treba dávať na perá z pávieho chvosta vraj prinášajú smolu.

V našich končinách sú však stále obľúbená ruže, ľalie, kaly, ale vďaka vôni vám atmosféru dotvoria aj konvalinky, jazmín či orgován. Šikovný dizajnér vám dnes svadobnú kyticu „namieša“ podľa vašej chuti doslova z čohokoľvek.

Platí, že ak majú kytičku aj družičky, mala by ladiť s nevestinou. A pre perfekcionistky zaťažené na konkrétny druh kvetov bude určite samozrejmosťou, že nevestinej kytici bude podliehať aj samotná výzdoba priestorov.

Veľkej obľube sa už pár rokov teší vintage štýl. Výnimkou nie sú ani svadobné kytice. K základným farebným pravidlám vintage patria jemné pastelové farby. Výhrou je v každom prípade aj krémová, už nie snehovobiela farba, retro vzhľad podporíte aj trojkombináciou zelenej, červenej a smotanovej. Modré odtiene v kombinácii s ostatnými tmavými farbami ako kráľovská modrá, fialová v kombinácii so svetlo žltou, alebo platinovou striebornou. Kvetinový vintage musí byť podporený vysokým podielom zelenej, z kvetov sú najpopulárnejšie ruža, hortenzia alebo kala.

Ak ste skôr temperamentný živel a retro vám veľa nehovorí, poďte do farieb. Použiť sa dajú záhradné kvety všetkých tvarov a neobvyklých farieb, ružová vedľa červenej, žlté, tmavomodré či fialové – ak je váš život veľký žúr a podriadiť tomu chcete aj svadbu, do toho! Kombinácie tropických kvetov a koralov dodajú vašej svadbe príchuť exotiky a z vás urobia bájnu krásku z ďalekých krajín.

Živé a čerstvé

Nepísaným pravidlom je, že kvety v kytici by mali byť živé, taktiež podľa starých povier to znamenalo šťastie a symbolizovalo nový šťastný život. Takže veľa šťastia!

Blog » Svadobné kytice